Batuk batuk Libeksin, Bromheksin, Erespal, Ambroxol

Hampir semua selsema disertai dengan perkembangan batuk. Gejala ini boleh membawa banyak perasaan yang tidak menyenangkan, selain mengabaikannya, pelbagai komplikasi yang agak serius boleh berkembang. Oleh itu, kemunculan batuk memerlukan perhatian dan rawatan yang tepat pada masanya dengan penggunaan pelbagai komposisi ubat dan kaedah-kaedah kesan alternatif. Hari ini kita akan bercakap tentang ubat-ubatan yang digunakan untuk menghapuskan gejala sedemikian.

Ubat ini mempunyai kesan ke atas refleks batuk, dengan itu melegakan batuk. Di samping itu, ia mempunyai kesan anti-radang. Tablet Libexin didasarkan pada prenoxdiazine. Ubat ini direka untuk menghilangkan batuk kering yang disebabkan oleh pelbagai sebab, contohnya, pelbagai jenis bronkitis, asma bronkial, pleurisy, epizhema, infark paru, dan sebagainya. Ubat juga boleh digunakan sebagai persediaan untuk pelaksanaan bronkoskopi atau bronkografi.

Pil batuk Libeksin tidak terpakai jika pesakit mempunyai banyak lendir, atau terdapat dahak di dalam saluran pernafasan. Dewasa diwajibkan satu tablet tiga kali atau empat kali sehari, kadang-kadang dos boleh dua kali ganda. Kanak-kanak harus diberi tidak lebih daripada setengah tablet dengan kekerapan pengambilan yang sama.

Ubat ini boleh menyebabkan kesan sampingan: cirit-birit, pendarahan dari saluran penghadaman, loya. Kadang-kadang, terhadap latar belakang penerimaannya, kelemahan, tindak balas alergi, malaise dan muntah berkembang.

Komposisi ubat ini adalah ekspektoran yang mempengaruhi kelikatan kuman, serta memastikan pemindahan cepat ke luar saluran pernafasan.

Dadah itu mengandungi bahan aktif seperti bromhoksin hidroklorida. Apabila dimakan di dalam, penurunan bryosc dipantau, kesan ini dicapai kerana pemecahan ikatan kompleks dalam molekul polisakarida. Oleh itu, pelepasan itu mudah batuk. Di samping itu, Bromhexine dengan ketara meningkatkan pengeluaran pelinciran dalaman dalam alveoli dan mengoptimumkan fungsi pernafasan paru-paru.

Bromhexin boleh digunakan untuk pelbagai lesi trakea, bronkus, dan paru-paru. Ia melegakan penyakit radang pada saluran pernafasan atas. Ubat ini berkesan menghapuskan gejala batuk yang produktif.

Ubat tidak boleh digunakan dengan kehadiran intoleransi individu, ia mungkin satu-satunya kontraindikasi untuk kegunaannya. Dalam tempoh membawa anak atau pada peringkat penyusuan, anda perlu berunding dengan doktor.

Pil batuk Bromhexin perlu mengambil lapan miligram tiga kali sehari, dalam kes-kes yang teruk, dosisnya dua kali ganda. Pada kanak-kanak berumur enam hingga dua belas tahun, enam hingga lapan miligram harus diambil tiga kali sehari, dan dari dua hingga enam tahun, empat miligram tiga kali sehari.

Ubat ini boleh menyebabkan kesan sampingan dalam bentuk gangguan saluran pencernaan, reaksi alahan, serta kelemahan, sakit kepala dan pening.

Ubat ini adalah ubat dari kumpulan ubat H1-antihistamin. Ia mempunyai kesan antispasmodik, antihistamin dan anti-radang. Bahan aktif - fenspirid. Ubat ini boleh dirawat untuk rhinopharyngitis, laringitis, laryngotracheobronchitis, bronkitis dan asma bronkial. Tablet Esperala tidak boleh digunakan oleh kanak-kanak di bawah umur empat belas tahun. Kontraindikasi adalah kehadiran intolerans individu.

Dos yang disyorkan untuk orang dewasa adalah satu tablet dua hingga tiga kali sehari. Pada masa remaja, perlu mengambil empat miligram komposisi ubat per kilogram berat badan - ini adalah dos harian.

Dalam kes tertentu, ubat batuk Erespal menyebabkan takikardia, gangguan pencernaan (loya, muntah, cirit-birit), peningkatan keletihan, asthenia, dan tindak balas alahan.

Mengenai penggunaan dadah ini dalam tempoh melahirkan dan menyusu, keselamatan rawatan tersebut tidak disahkan.

Ubat ini mempunyai kesan mucolytic. Ia berkesan melepaskan dahak dan membantu membersihkan paru-paru daripadanya. Bahan aktif ialah ambroxol hydrochloride, yang merupakan metabolit bromhexin (kita bercakap mengenainya di atas), berbeza daripadanya dengan tahap kecekapan yang lebih tinggi dan ketoksikan yang rendah.

Tablet batuk Ambroxol boleh diresepkan untuk penyakit pulmonari obstruktif kronik, pelbagai jenis bronkitis, bronkiektasis, radang paru-paru, fibrosis kistik dan asma bronkial.

Tablet perlu dimakan dengan makanan dan air minum. Orang dewasa harus mengambil tiga puluh miligram tiga kali sehari selama tiga hari, selepas dos dikurangkan kepada setengah tablet. Kanak-kanak yang berumur dua belas tahun harus diberi setengah meja tiga kali sehari, rawatan selanjutnya dipilih oleh doktor (dalam kebanyakan kes, selepas terapi tiga hari, jumlah dos akan dikurangkan menjadi dua).

Ubat ini kadang-kadang membawa kepada perkembangan gejala-gejala dyspeptik, pedih ulu hati, kekeringan di dalam mulut, loya, muntah, cirit-birit dan alergi. Mungkin ada kelemahan dan sakit kepala juga.

Ia tidak perlu menjalani rawatan, untuk mencari ubat batuk yang betul, anda perlu berunding dengan doktor.

Bolehkah Erespal dengan Bromhexin?

Memilih antara ubat-ubatan yang menggalakkan pelepasan dahak, sukar untuk mengatakan yang lebih baik: Erespal atau Bromhexin. Walaupun ubat-ubatan mempunyai bahan-bahan aktif yang berlainan, kedua-dua ubat membantu membuat sputum kurang likat dan memudahkan pelepasan lendir terkumpul di bronkus. Tetapi, kerana pesakit sentiasa mencari ubat yang lebih murah dan pada masa yang sama berkesan untuk batuk kering, pertimbangkan sifat asas ubat-ubatan.

Erespal Properties

Bahan aktif aktif ubat adalah Fenstiride.

Apabila ditelan, ubat mempunyai kesan berikut:

  • menjadikan rahsia bronkus lebih cair;
  • mengurangkan bronkospasme;
  • menindas proses keradangan.

Setelah mengambil Erespal menjadikan lendir pesakit di saluran pernafasan kurang likat dan mula merengsakan reseptor batuk. Pada manusia, batuk bertambah dan terkumpul rembesan bronkial terkumpul. Selain itu, Erespal menekan keradangan di saluran pernafasan atas.

Ubat ini terdapat dalam dua bentuk untuk pentadbiran lisan:

Penggunaan dadah pada kanak-kanak dibenarkan dari 2 tahun.

Kelemahan Erespal adalah kos yang agak tinggi (lebih daripada 200 rubel) dan kecekapan rendah dalam rawatan saluran pernafasan yang lebih rendah. Tetapi, jika perlu, anda boleh memilih analog murah, iaitu Bromhexin.

Tetapi kerana bahan-bahan aktif yang berbeza, mungkin bukan sahaja untuk menggantikan ubat-ubatan antara satu sama lain, tetapi juga untuk minum Bromhexine dan Erespal bersama-sama untuk meningkatkan kesan terapeutik. Penggunaan ubat ini ditunjukkan untuk patologi bronkopulmonary yang teruk.

Bromhexine, sahabat lama

Komposisi Bromhexin ubat termasuk bahan aktif Bromhexine dan excipients.

Perbezaan antara Bromhexine dan Erespal adalah seperti berikut:

  • Kemungkinan merawat penyakit tidak berjangkit yang berkaitan dengan halangan rembesan bronkial (fibrosis kistik, tracheobronchitis, asma);
  • Gunakan dalam anak kecil. Erespal, tidak seperti Bromhexine, dibenarkan untuk kanak-kanak berumur lebih dari 2 tahun;
  • Merangsang epitel saluran pernafasan. Jika Erespal hanya mencairkan dahak dan menimbulkan refleks batuk, maka Bromhexine bertindak lebih perlahan. Ia meningkatkan kerja silia epitelium, memudahkan pengungsian kandungan bronkus;
  • Ia dihasilkan bukan sahaja dalam tablet dan dalam bentuk sirap, terdapat juga penyelesaian untuk suntikan dan bentuk penyedutan ubat.

Erespal jauh lebih mahal daripada Bromhexin. Anda boleh mendapatkan ubat di rantai farmasi, secara purata, untuk 30 Rubel. Tidak ada analog yang lebih murah, Lasolvan atau Ambroxol lebih mahal.

Tetapi murahnya farmasi Bromhexine dan over-the-counter membawa kepada fakta bahawa orang-orang dengan penyakit kronik (COPD, cystic fibrosis) berhenti menggunakan ubat tersebut. Dalam kes ini, disyorkan untuk mengambil Erespal dan Bromhexin pada masa yang sama atau menggunakan ubat-ubatan kumpulan lain (Salbutomol) untuk menghapuskan stagnasi dahak.

Ringkasan ringkas

Keserasian ubat untuk pencairan sputum dari kumpulan yang berlainan dibuktikan dengan ujian farmakologi. Erespal, Bromhexin atau agen mucolytic lain boleh diambil pada masa yang sama untuk memudahkan pemindahan dahak dari bronkus.

Tetapi sukar untuk mengatakan ubat yang lebih baik: Erespal tidak hanya akan mencairkan rembesan bronkial, tetapi juga membantu menghalang proses keradangan, dan Bromhexine akan membantu membersihkan saluran pernafasan dengan merangsang fungsi ciliated epitel bronkus. Pilihan ubat "terbaik" bergantung kepada ciri-ciri penyakit ini.

Sumber:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/phenybut
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=ea72a4ab-3d5e-4f67-9cbf-a597acb50ce1t=

Menemui pepijat? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Yang lebih baik: Bromhexine atau Erespal?

Pembangkang Bromhexine dan Erespala! Pengundian dalam talian akan membantu mengenal pasti ubat terbaik dari segmen produk ini. Anda juga boleh meluahkan pandangan anda dengan mengambil kaji selidik. Hasilnya mungkin bergantung kepada suara anda. Sukar untuk menjawab? Kemudian, sebaliknya, baca ulasan orang lain yang telah menguji fungsi ubat pada diri mereka sendiri.

Apabila memulakan undi, pastikan untuk membandingkan pengalaman peribadi menggunakan Erespal dan Bromhexine. Penilaian keseluruhan harus terdiri daripada kualiti produk, kehadiran atau ketiadaan kesan sampingan, kesan umum selepas digunakan. Kami menasihatkan anda untuk tidak mengambil kira harga ubat, memberi perhatian khusus kepada keberkesanannya.

Erespal dan Bromhexin: perbandingan ubat-ubatan dan apa yang lebih baik

Sahabat kerap penyakit banyak adalah batuk. Adalah penting untuk memahami bahawa refleks ini adalah sangat normal sekiranya berlaku penyakit, dan jika terdapat dahak dalam paru-paru, tetapi batuk tidak diperhatikan, ini adalah isyarat penggera. Gejala ini merujuk kepada mekanisme pertahanan badan kita dan membantu menghilangkan lendir dalam paru-paru dan bronkus. Batuk lain mungkin berlaku akibat kerengsaan biasa dan gatal-gatal di kerongkong.

Hari ini, untuk rawatan penyakit ini, syarikat farmakologi mengeluarkan sebilangan tablet dan syrup. Apabila memilih ubat, anda perlu memberi perhatian kepada bahan aktif dadah dan cara ia memberi kesan kepada badan. Sesungguhnya, selalunya dadah dengan asas yang sama boleh mempunyai nama dan kategori harga yang berbeza.

Walau bagaimanapun, 2 ubat yang akan kita bercakap hari ini, Erespal dan Bromhexin, sangat popular di kalangan ubat-ubatan tersebut. Banyak permintaan internet untuk mana ubat-ubatan ini lebih baik untuk dibeli. Tetapi untuk memilih yang terbaik perlu mengkaji secara terperinci mekanisme tindakan kedua-duanya, kerana mereka sangat berbeza. Di bawah ini kita akan membandingkan cara-cara ini dan menggambarkan mekanisme pengaruh terhadap penyakit masing-masing.

Erespal

Ubat ini adalah salah satu ubat batuk yang banyak. Bahan aktif - Fenspirid. Ia datang dalam bentuk tablet untuk orang dewasa dan sirap untuk kanak-kanak dan mempunyai rakan yang lebih murah.

Alat ini mempunyai senarai penyakit yang luas:

Ubat ini membantu menipiskan dahak dan meningkatkan batuknya dengan batuk kering, sedangkan dengan basah ia dapat mengurangkan pembentukan lendir dan juga membantu menghilangkannya.

Bromhexine

Ubat ini sudah lama diketahui oleh semua orang. Ia dijual dalam bentuk ubat dan pil. Bahan aktif ialah Bromhexine hydrochloride. Senarai penggunaannya agak besar dan anda tidak boleh memandang rendah kosnya yang rendah dan mengabaikan arahan dan nasihat doktor.

Tanda-tanda tersebut termasuk:

  • Pneumonia.
  • Fibrosis kistik
  • Tuberkulosis dan lain-lain (lihat arahan).

Jangan mengambil ubat untuk ulser dan menyusu. Hanya doktor yang hadir boleh menetapkan wanita hamil dengan membandingkan faedah ibu dan risiko untuk bayi. Kanak-kanak dibenarkan untuk memberikannya dengan ketat dari 6 tahun. Ia menjadikan lendir lebih nipis dan membantunya untuk mengekspos. Dia juga mempunyai keanehan - penting untuk memantau jumlah cecair yang dimakan, ia sepatutnya cukup kerana ia secara langsung berkaitan dengan keberkesanan dadah.

Apa yang mereka ada bersama?

Walaupun keberkesanan kedua-dua batuk dan yang lain, mereka mempunyai sedikit persamaan. Tidak benar betul untuk mempertimbangkan ubat-ubatan ini sebagai analog antara satu sama lain, kerana mereka bukan sahaja mempunyai komposisi yang berbeza dan bahan aktif, tetapi juga spektrum penyakit yang berbeza.

Walau bagaimanapun, walaupun perbezaannya, dia dan yang lain dengan baik mengatasi pencairan rembesan bronkial dan peningkatan pelepasannya. Kedua-dua ubat ini terdapat dalam tablet dan sirap.

Perbezaan

Perkara pertama yang menangkap mata ialah komposisi yang berbeza dan bahan aktif ubat-ubatan:

  1. Fenspirid hanya melembutkan mukus dan kira-kira bertindak pada reseptor batuk.
  2. Bromhexine hydrochloride merangsang aktiviti silia dinding bronkial, dan mereka dengan lembut menghapuskan dahak.
  3. Bromhexin juga boleh dirawat untuk penyakit bukan berjangkit paru-paru yang lebih rendah. Erespalo juga dengan sempurna menghilangkan bengkak saluran pernafasan atas, berikutan tindakan anti-radang.
  4. Bromhexin sebagai tambahan kepada tablet dan campuran, juga dihasilkan dalam bentuk larutan suntikan.

Apa yang lebih baik untuk dipilih? Bila dan untuk siapa?

Dalam hal ini, Erespal dibezakan dengan kepelbagaiannya. Oleh kerana tindakannya yang kompleks, ia boleh diresepkan untuk kedua-dua batuk kering (ia mencairkan rembesan bronkial dan menghalang pembentukan sputum baru) dan apabila ia basah (ia menggalakkan pelepasan lendir yang berkesan). Dan disebabkan oleh senarai tanda-tanda yang besar, ia digunakan dalam hampir semua penyakit di mana seseorang batuk. Ubat ini dapat melegakan keradangan membran mukus, yang membantu dengan sakit tekak dan hidung berair.

Bromhexine sering digunakan untuk meningkatkan pendedahan apabila batuk kering. Ia tidak boleh bermegah dengan sifat anti-radang, tetapi ia akan menjadi lebih berkesan dalam penyakit paru-paru yang lebih rendah. Selalunya penyakit ini dikaitkan dengan masalah pelepasan dahak likat (lihat senarai di atas).

Sudah tentu ia adalah indah bahawa kita hidup dalam zaman telefon pintar dan Internet, dan apa-apa maklumat tersedia pada hari ini. Tetapi penyelesaian terbaik apabila memilih ubat akan berunding dengan doktor yang berpengalaman, atau paling teruk, arahan untuk digunakan. Lagipun, sama sekali tidak dianjurkan untuk menjimatkan masa untuk berunding dengan pakar, dengan kos kesihatan atau kesihatan anak-anak anda. Dan apa yang perlu anda gunakan secara langsung bergantung kepada penyakit anda.

Yang lebih baik: Bromhexine atau Erespal?

Pembangkang Bromhexine dan Erespala! Pengundian dalam talian akan membantu mengenal pasti ubat terbaik dari segmen produk ini. Anda juga boleh meluahkan pandangan anda dengan mengambil kaji selidik. Hasilnya mungkin bergantung kepada suara anda. Sukar untuk menjawab? Kemudian, sebaliknya, baca ulasan orang lain yang telah menguji fungsi ubat pada diri mereka sendiri.

Apabila memulakan undi, pastikan untuk membandingkan pengalaman peribadi menggunakan Erespal dan Bromhexine. Penilaian keseluruhan harus terdiri daripada kualiti produk, kehadiran atau ketiadaan kesan sampingan, kesan umum selepas digunakan. Kami menasihatkan anda untuk tidak mengambil kira harga ubat, memberi perhatian khusus kepada keberkesanannya.

Erespal dan Ambrobene

Untuk menghapuskan gejala penyakit pernafasan secara berkesan, ia sering diperlukan untuk menggunakan beberapa ubat arah yang berbeza. Dan untuk memastikan keberkesanan dan keselamatan kompleks anda perlu mengetahui punca batuk, serta kemungkinan penggunaan bersama ubat-ubatan terpilih. Untuk menghapuskan gejala selsema, Erespal dan Ambrobene sering diresepkan. Ubat-ubatan ini mempunyai tumpuan yang sama, tetapi beberapa perbezaan struktur dan fungsi yang perlu diambil kira apabila memilih salah satu daripada mereka untuk rawatan.

Apakah perbezaannya?

Ubat-ubat ini dianggap ubat batuk yang baik dengan senarai minimum kesan sampingan. Kesan pengambilan mereka dipertingkatkan jika anda cuba mencuba banyak cecair sekaligus. Kedua-dua ubat merangsang pembersihan bronkial rembesan terkumpul, jadi pada hari pertama rawatan ia mungkin kelihatan bahawa batuk bertambah.

Kedua-dua ubat ini digabungkan dengan ubat-ubatan antiviral dan antibiotik. Ini membolehkan anda melawan penyakit ini dalam beberapa arah. Seiring dengan ini, Erespal dan Ambrobene mempunyai beberapa perbezaan yang ketara:

Erespal Cough Syrup

  1. Salah satunya adalah komponen aktif. Tindakan Ambrobene berdasarkan sifat ambroxol hydrochloride, sedangkan fenspiride didasarkan pada Erespal.
  2. Senarai bentuk pelepasan Ambrobene jauh lebih luas berbanding Erespal. Selain tablet dan sirap untuk pentadbiran lisan, ia wujud dalam bentuk penyelesaian suntikan dan penyedutan.
  3. Kedua-dua ubat menyumbang kepada pembebasan bronkus dari dahak. Walau bagaimanapun, tindakan Ambrobene mempunyai sifat mucolytic. Ini membolehkan ia digunakan untuk mengurangkan gejala beberapa penyakit kronik, termasuk asma dan COPD.
  4. Erespal mencairkan rembesan, pada masa yang sama memberikan kesan anti-radang. Dan ia sering dirawat untuk menjalani penyakit dalam bentuk akut.
  5. Perlantikan Erespal adalah mungkin untuk rawatan kanak-kanak dari dua tahun. Rangka Kerja Umur Ambrobene bermula dengan usia enam tahun.

Satu lagi perbezaan antara ubat adalah kos. Ambrobene dianggap sebagai ubat yang lebih banyak belanja, dan jika perlu, ia boleh digantikan dengan analog: Bromhexin atau Lasolvan, harga yang lebih rendah.

Dadah yang lebih berkesan

Oleh kerana ubat-ubatan mempunyai kesan terhadap gejala-gejala sejuk dari sudut yang berbeza, jenis penyakit adalah kriteria penting. Jika doktor mengesyaki perkembangan proses keradangan, disertai dengan batuk kering, anda harus menghentikan pilihan ubat yang boleh menghilangkannya. Oleh itu, dengan diagnosis asma bronkial, Erespal ditetapkan. Keputusan yang sama dibuat semasa kursus akut pelanggaran.

Sekiranya masalah terletak pada kesukaran dengan penarikan balik dahak, Ambrobene lebih disukai. Terutama jika terdapat batuk basah, dan patologi mula berubah menjadi bentuk kronik.

Kedua-dua Erespal dan Ambrobene tidak disyorkan untuk digunakan semasa kehamilan

Jika pada masa yang sama adalah perlu untuk mengambil ubat-ubatan yang menghilangkan bakteria atau virus, maka kedua-dua cara untuk pengeluaran dada boleh berjaya dimasukkan dalam kursus. Ubat-ubatan mempunyai kontraindikasi yang sama yang mengehadkan rawatan mereka semasa hamil, menyusu dan dengan intolerans individu.

Disebabkan kemasukan sejumlah besar rasa dan pemanis, Erespal dilarang untuk digunakan dalam kencing manis. Kedua-dua ubat ini tidak boleh digunakan dengan ubat-ubatan yang menghalang pengeluaran kilat.

Pilihan yang memihak kepada ubat tertentu perlu dilakukan jika rawatan ditetapkan kepada anak. Oleh itu, adalah dibenarkan untuk kanak-kanak berusia dua tahun untuk memberi Erespal dalam bentuk sirap. Borang tablet boleh didapati dari 14 tahun. Tablet Ambrobene tidak boleh digunakan dalam rawatan kanak-kanak di bawah lima tahun, dan kapsul boleh diambil hanya dari 12.

Dalam kes penyakit yang teruk, doktor boleh menetapkan agen mucolytic dalam bentuk suntikan atau penyedutan. Hanya Ambrobene mempunyai bentuk pelepasan sedemikian. Jika penggunaan ubat-ubatan ini sama-sama diterima, anda boleh membuat pilihan, dengan memberi tumpuan kepada penunjuk harga atau keutamaan peribadi.

Dalam kes yang teruk, Ambrobene biasanya ditetapkan dalam bentuk suntikan.

Sama ada penerimaan bersama boleh diterima

Ujian keserasian telah menunjukkan bahawa Erespal dan Ambrobene secara serentak mungkin. Bagaimanapun, dalam praktiknya, ia perlu mempertimbangkan beberapa mata sebelum meneruskan rawatan.

Kombinasi seperti ini hanya dibenarkan dengan kursus rumit penyakit ini, yang menggabungkan kesukaran dengan penarikan balik dahak dan kehadiran proses keradangan. Sebagai contoh, ubat-ubatan di kompleks sering dirawat untuk bronkitis bakteria.

Penggunaan ubat yang tidak terkawal Erespal dan Ambrobene boleh menyebabkan polipragmasia, yang terdiri daripada kehadiran serentak dalam tubuh kepekatan ubat yang besar. Ini tidak dapat dielakkan akan meningkatkan risiko kesan sampingan.

Oleh itu, memutuskan sama ada mungkin untuk mengambil Erespal dan Ambrobene bersama-sama, anda harus menumpukan pada sifat kursus dan keparahan penyakit. Tidak mustahil untuk mengenal pasti tanpa melakukan diagnosis profesional di klinik. Berdasarkan hasilnya, doktor akan menentukan dengan tepat mana ubat-ubatan akan dimasukkan dalam perjalanan rawatan, bersama dengan menandakan dos.

Pengembangan Erespal dan Ambrobene telah dilakukan untuk memastikan pembebasan sputum untuk penyakit pernafasan. Dalam kes ini, yang pertama membolehkan anda menghilangkan keradangan yang menyebabkan batuk, dan yang kedua menghapuskan gejala, tanpa menjejaskan etika pelanggaran. Keputusan sama ada ubat-ubatan boleh digunakan bersama diputuskan oleh doktor yang hadir berdasarkan hasil diagnostik. Mengambil dadah mengikut tujuan mereka, anda boleh mengira kesannya dengan sekurang-kurangnya akibat yang tidak diingini.

Analog Erespal murah: senarai pengganti struktur dan sejenisnya

Mengenai penyediaan Erespal yang asal (Servier Laboratory JSC, Perancis) boleh didapati dalam 2 bentuk dos: tablet dan sirap. Bahan aktif adalah hidroklorida fenspiride, yang mempunyai kesan anti-radang, bronkodilator, anti-eksudat, anti-alergi.

Di samping itu, ubat itu termasuk dalam senarai ubat-ubatan penting Persekutuan Rusia. Walaupun semua kelebihan, anda tidak boleh melepaskan peluang untuk menggantikan eraspal dengan analog, yang lebih murah, tetapi mengandungi bahan aktif yang sama, dalam dos yang sama seperti yang asal. Kami akan faham dengan teliti apa jenis ubat.

Tindakan farmakologi

Fenspiride hydrochloride menghalang pertukaran asid arakidonik, yang mencetuskan proses keradangan dalam tisu paru-paru. Di samping itu, ia bersaing dengan pengantara hipersensitiviti dan keradangan, menunjukkan kesan antispasmodik myotropik.

Erespal adalah ubat anti-peradangan dengan kesan anti-kehalusan yang jelas yang menghalang pembentukan bronkospasm.

Apabila ditadbir dalam dos maksimum menghalang pengeluaran faktor keradangan, termasuk sitokin, radikal bebas. Oleh kerana perubahan sifat reologi dan pengurangan sintesis sputum, erasal berkesan menghapuskan batuk tidak produktif kering.

Titer maksimum bahan aktif dalam darah diperhatikan pada tamat tempoh 2.5 jam selepas mengambil satu dos. Fenspirid dikumuhkan dalam air kencing dan hanya 10% melalui usus.

Petunjuk untuk penggunaan dadah

Menurut arahan untuk digunakan, tanda-tanda untuk terapi dengan erespal adalah:

  • laringitis dan / atau rhinopharyngitis;
  • trakeobronchitis akut dan kronik;
  • dalam rangka rawatan yang rumit untuk memperbesar asma bronkial;
  • bronkitis mana-mana etiologi;
  • manifestasi pernafasan dalam bentuk batuk, serak dengan ARVI, influenza, campak, batuk kokol, paracaucher;
  • penyakit yang memberi kesan kepada saluran pernafasan atas dan bawah etiologi berjangkit dan disertai oleh apa-apa jenis batuk di mana terapi antibakteria dijalankan;
  • otitis, sinusitis apa-apa sifat.

Erespal dalam bentuk sirap dibenarkan untuk digunakan dalam amalan pediatrik untuk kanak-kanak dari 2 tahun. Sebelum digunakan, sirap perlahan-lahan digoncang.

Dos, kekerapan rawatan dan tempoh rawatan ditentukan oleh doktor yang hadir. Dos yang disyorkan untuk kanak-kanak ialah 4 mg / kg sehari, yang sepatutnya dibahagikan kepada 3 dos:

  • berat kurang daripada 10 kg - 2-4 sudu teh;
  • lebih daripada 10 kg - 2-4 sudu besar.

Dewasa dan remaja lebih dari 18 harus mengambil 3-6 st.l. Kategori pesakit ini ditunjukkan menggunakan tablet Erespal: pil dua atau tiga kali sehari. Ambil ubat itu harus 30 minit sebelum makan, minum banyak air.

Kontra dan kesan sampingan

Kontraindikasi terhadap penggunaan dadah adalah hipersensitiviti kepada komponen semasa dan bantu. Dengan pesakit yang teruk harus dibawa ke pesakit Erespalu dengan intoleransi fruktosa, kekurangan glukosa-galaktosa, kekurangan enzim sucrase, isomaltase, diabetes mellitus.

Oleh kerana kekurangan data mengenai kesan fenspiride pada perkembangan janin, tidak digalakkan mengambil ubat semasa mengandung. Terapi Erespalum hanya dibenarkan jika faedah kepada ibu melebihi kemungkinan kebarangkalian pembentukan patologi pada janin.

Oleh kerana tiada data mengenai penembusan bahan aktif ke dalam susu ibu, eraspal tidak boleh diambil semasa penyusuan.

Menurut ulasan pesakit, kesan sampingan berikut mungkin berlaku ketika mengambil Erespal:

  • Organ-organ saluran pencernaan: loya, muntah-muntah, cirit-birit, kesakitan epigastrik;
  • sistem kardiovaskular: peningkatan kadar jantung, menurunkan tekanan darah;
  • sistem saraf pusat: mengantuk, tidak peduli, serangan pening;
  • mungkin asthenia, keletihan yang tidak munasabah;
  • yang mempengaruhi kulit dan tisu lemak subkutaneus: ruam, urticaria ubat, angioedema (dicetuskan oleh parahydroxybenzoate), eritema, sindrom Stevens-Johnson.

Senarai analog struktur lebih murah

Analog struktur Erespal mempunyai komposisi yang sama, iaitu ramuan aktif mereka adalah hidroklorida fenspiride. Mengikut arahan, ubat-ubatan ini juga menyumbang kepada pemurnian bronkus, mengurangkan pengeluaran rembesan dan memastikan penyingkirannya.

Kos sirap 2 mg / ml ialah 390 rubel, tab. 80 mg nombor 30 - 400 rubel. Generik, yang merupakan analog murah dari Erespal, mereplikasi sepenuhnya dalam komposisi dan dalam tindakan farmakologi:

  • Erispirus, sirap 2 mg / ml - 180 gosok, tab. 80 mg No. 30 - 225;
  • Cirepsi, sirap 2 mg / ml - 175 rubel;
  • Inspiron, sirap 2 mg / ml - 200 Rubles, tab. № 30 - 155 sapu;
  • Eladon, analog dalam pengeluaran domestik, tab. No. 30 - 249 Rubles, No. 60 - 439 Rubles;
  • Epistat, sirap 2 mg / ml - 135 rubel, № 30 - 178 rubel.

Penyakit, dalam rawatan yang digunakan Erespal, dicirikan oleh manifestasi yang serius dan risiko komplikasi yang tinggi, oleh itu, ubat itu harus diambil hanya di bawah pengawasan yang berterusan oleh pakar pediatrik, terapeutik atau ahli pulmonari. Dalam hal ini, pakar hanya perlu memilih analog termurah Erespal.

Senarai ubat dengan tindakan yang sama

Erespal dibezakan oleh tindakan yang kompleks, oleh itu, amat sukar untuk memilih ubat yang sama yang akan menunjukkan keberkesanan yang sama.

Doktor boleh menetapkan ubat berdasarkan manifestasi klinikal penyakit ini.

Oleh itu, jika pesakit mengadu batuk produktif yang kuat, kemasukan mungkin:

  • Sirap flyuditek (sirap 5% - 350 gosok ditunjukkan untuk pesakit dewasa);
  • Lasolvana (tab 30 mg No. 20 - 160 rubel, kapsul 75 mg No. 10 - 185 rubel, sirap 30 mg / ml - 285 Rubles);
  • Ambroxol (tab 30 mg № 20 - 45 rubel, sirap 30 mg / ml - 75 rubel);
  • Ambrobene (tab 30 mg № 20 - 145 rubel, kapsul 75 mg № 20 - 260 Rubles).

Senarai ubat ini meningkatkan penghasilan sputum dan merangsang perkumuhannya. Apabila batuk kering menunjukkan ubat-ubatan yang menghalang pusat batuk, dengan itu mengurangkan frekuensi gegaran batuk. Tindakan ini mempunyai Sinekod (sirap 1.5 mg / ml - 215 Rubles).

Analog untuk kanak-kanak

Analog sirap eraspal untuk kanak-kanak dipilih secara eksklusif oleh doktor yang menghadiri, dengan mengambil kira tahap keterukan penyakit dan manifestasi kepekaan dalam sejarah.

Daripada pengganti struktur paling kerap dilantik sebagai Erispirus. Dengan penyakit broncho-pulmonary, yang disertai dengan pemisahan rembesan sukar dan serangan batuk, sirap Ascoril ditetapkan (290 rubel). Batuk kering dihentikan oleh titisan untuk pentadbiran oral Sinekod 5 mg / ml - 355 rubel.

Apabila mucolytics batuk basah ditetapkan:

  • Lasolvan, sirap 15 mg / ml - 360 rubel;
  • Ambroxol, sirap 15 mg / ml - 55 rubel;
  • Ambrobena, sirap 15 mg / ml - 140 rubel.

Sebagai ekspektoran, sirap yang disyorkan adalah Flyuditek, 2%, 100 ml - 355 rubel. Ini adalah analog kanak-kanak Erespal yang lebih murah dan merangsang pelepasan dahak, menghalang perkembangan proses keradangan.

Erespal atau Erispirus - yang lebih baik

Erispirus adalah analog struktur murah Erespal. Persediaan berbeza hanya dengan pengeluar: erispirus dihasilkan oleh Sandoz, Switzerland. Walaupun kedua-dua dadah diimport, kos analog agak rendah daripada Erespal asal - 180 Rubles. berbanding 390 rubel.

Oleh kerana bahan aktif adalah sama, mekanisme tindakan, tanda-tanda dan kontraindikasi untuk ubat-ubatan adalah sama.

Erespal atau Siresp - yang lebih baik?

Siresp adalah analog struktur Erespal. Dihasilkan oleh syarikat "Medana Pharma", Poland. Kepekatan fenspiride dalam syresp adalah sama seperti dalam penyediaan asal - 2 mg / ml.

Siresp digunakan untuk merawat saluran saluran pernafasan atas dan bawah pada orang dewasa dan kanak-kanak yang lebih tua dari 2 tahun. Sirup mempamerkan tindakan anti-radang, antispasmodik, bronchoconstrictor, pengambilan serentak dengan ubat antibakteria dibenarkan.

Oleh itu, siresp mempunyai petunjuk, kontraindikasi yang sama, sebagai eraspal.

Pada masa yang sama kosnya jauh lebih rendah - 175 Rubles. berbanding 390 rubel. dalam asal, yang tidak dipaparkan pada keberkesanan dadah.

Erespal atau Ascoril

Pengganti Erespal Ascoril adalah yang paling serupa dalam mekanisme tindakan. Oleh kerana kandungan salbutamol, ascorilum menghilangkan bronkospasmei, merangsang rembesan lendir likat, meningkatkan VC.

Pada masa yang sama, adalah mungkin untuk menggunakan ubat dalam amalan pediatrik semata-mata untuk tujuan yang dimaksudkan dan di bawah penyeliaan doktor yang hadir, kerana mimik 2-adrenergik boleh menimbulkan bronkospasme paradoks, yang merupakan keadaan yang berbahaya bagi kehidupan pesakit.

Di samping itu, ascoril mempunyai senarai kontraindikasi yang lebih mengagumkan, termasuk kehamilan, penyusuan, arrhythmia, penyakit kardiovaskular yang teruk, hipertiroidisme.

Dalam kes-kes yang teruk penyakit saluran pernafasan yang lebih rendah, ascoril dan ESP boleh diberikan secara serentak.

Erespal atau Flyuditek

Fluditec serupa dengan kesan pada eraspal, namun, ia digunakan dalam rawatan penyakit broncho-paru, yang disertai dengan peningkatan pembentukan sputum likat. Carbocisteine, yang merupakan sebahagian daripada dadah, merangsang aktiviti silia epitel bronkus, menjadikan rahsia lebih mudah untuk dikeluarkan, dan mengurangkan pengeluarannya.

Tidak seperti dadah asal, ia tidak mempunyai kesan antihistamin dan anti-radang, oleh itu keberkesanannya dalam rawatan penyakit paru-paru yang serius adalah jauh lebih rendah.

Kadang-kadang doktor boleh mengesyorkan pengambilan serentak ubat-ubatan ini.

Erespal atau Lasolvan

Lasolvan adalah ubat dari subkumpulan mucolytics, komponen aktif yang merupakan ambroxol. Ubat ini digunakan untuk mengeluarkan cairan likat untuk memudahkan penyingkirannya.

Pada masa yang sama lazolvan tidak begitu berkesan sekiranya terdapat manifestasi obstruktif dan kekejangan otot bronkus.

Selalunya, doktor menetapkan kedua-dua Lasolvan dan Eraspal pada masa yang sama, yang membolehkan melegakan keadaan pesakit dengan cepat.

Erespal atau Ambroxol

Ambroxol pengeluaran Rusia digunakan untuk merawat batuk produktif, jadi hanya sebahagiannya boleh dianggap sebagai analog Erespal.

Tidak seperti ubat yang asal, Ambroxol tidak menunjukkan kesan gabungan dan tidak begitu berkesan dalam kes-kes halangan bronkus; ia tidak digunakan untuk merawat batuk yang tidak produktif, laringitis dan tracheitis daripada alahan.

Walau bagaimanapun, ambroxol mempunyai senarai kontra yang lebih kecil dan kesan sampingan, tidak seperti erespal.

Walaupun kos rendah sirap dan beberapa kelebihan, anda tidak boleh menggantikannya dengan erasal sendiri. Lagipun, mekanisme tindakan dan tanda-tanda untuk digunakan dalam ubat-ubatan adalah berbeza.

Erespal atau Sinekod dengan batuk kering

Komponen utama dari synecod adalah butamirata citrate, yang termasuk dalam kumpulan obat antitussive dengan tindakan sentral.

Ini bermakna bahawa ubat menindas pusat batuk otak. Oleh itu, dalam rawatan ubat batuk kering akan lebih berkesan daripada eraspal.

Sinekod ditugaskan untuk melegakan batuk tidak produktif yang menyakitkan, dan juga mempunyai kesan bronkodilasi. Dalam hal ini, ubat ini ditetapkan dalam rawatan asma bronkial, batuk kokol, tracheitis.

Walau bagaimanapun, ubat itu adalah ketat kontraindikasi dalam pembentukan rahsia, kerana penerimaan sinecod dapat menimbulkan kesesakan dan, sebagai akibatnya, suatu proses keradangan.

Erespal atau Ambrobene

Ambrobene adalah ubat yang serupa dengan Herespalu mengikut spektrum tindakan. Bagaimanapun, Ambroxol (bahan aktif utama ubat Ambrobene) tergolong dalam kelas agen mucolytic dengan tindakan ekspektoran ringan.

Dalam hal ini, lebih rasional untuk menetapkannya apabila batuk produktif, iaitu ketika dahak mula terbentuk, tetapi pelepasannya sukar kerana kelikatan yang tinggi. Ambrobene juga menunjukkan kesan antioksidan, yang mempercepatkan proses penyembuhan dengan ketara.

Kelebihan ambrobene yang tidak dapat dipertimbangkan berbanding dengan asap asal adalah:

  • harga rendah;
  • kemungkinan penggunaan dalam rawatan wanita hamil pada trimester ke-2 dan ke-3.

Bagaimanapun, tidak seperti Erespal, ambrobene tidak mempunyai kesan anti-reaksi, anti-radang, anti-eksudatif.

Erespal atau Prospan

Prospan adalah ubat antitussive, bahan aktif yang ekstrak ivy. Komponen tumbuhan membantu mempercepat pelepasan dahak, mempunyai kesan antimikrobial, antispasmodik, anti-radang yang sederhana, menghalang batuk.

Perbezaan utama antara Erespal dan Prospan adalah bahawa ubat terakhir menormalkan pernafasan, mengaktifkan kerja otot licin bronkus. Juga Prospan tidak mengandungi pewarna, gula, alkohol, oleh itu, ia lebih disukai untuk digunakan dalam amalan pediatrik.

Di samping itu, ia boleh diambil pada pesakit diabetes mellitus, dan eraspal dikontraindikasikan dalam kumpulan pesakit ini.

Seperti eraspal, Prospan membantu menghilangkan bronkospasme, menghalang proses radang dan melepaskan mediator yang sesuai, menghalang pembentukan reaksi alahan, mengurangkan pengeluaran lendir likat.

Meringkaskan

Dadah yang lebih murah untuk menggantikan Erespal perlu dipilih secara eksklusif oleh doktor yang hadir. Ini disebabkan oleh fakta bahawa tidak banyak pengganti struktur untuk alat asal, dan kosnya tidak jauh berbeza.

Pemilihan dadah dengan mekanisme tindakan yang sama adalah mungkin hanya apabila mengkaji sejarah pesakit, menentukan simptom utama penyakit dan menilai keparahannya, yang pesakit tidak dapat melakukannya sendiri.

Bolehkah Erespal dan Ambrobene diambil pada masa yang sama

Erespal adalah ubat anti-radang dan anti-bronchoconstrictive (kontraksi anti-bronkial). Ambrobene adalah agen mucolytic yang menggalakkan rembesan sputum. Erespal dan Ambrobene secara serentak boleh digunakan, tetapi tidak dalam semua keadaan. Oleh itu, persoalan interaksi dan kesesuaian ubat-ubatan ini diselesaikan secara individu. Untuk menjawabnya, perlu mempertimbangkan mekanisme tindakan Erespal dan Ambrobene.

Ambrobene

Bentuk pelepasan:

  • pil
  • sirap
  • penyelesaian untuk penyedutan,
  • penyelesaian suntikan
  • kapsul.

Ambrobene mempunyai kesan mucolytic (menyumbang kepada pelepasan dahak). Bahan aktif ialah Ambroxol. Ia mengaktifkan epithelium ciliated bronchi, yang mana ia akan dikeluarkan ke luar dengan batuk basah. Dengan batuk kering, ia menggalakkan pembentukan sputum.

Contraindications: kehamilan, laktasi, idiosyncrasy. Kajian mengenai kesan pada janin tidak dijalankan. Walau bagaimanapun, penggunaan ubat semasa mengandung adalah mungkin hanya jika manfaat hayat melebihi risiko.

Tablet tidak ditetapkan kepada kanak-kanak sehingga lima tahun, dan kapsul - sehingga dua belas.

Petunjuk untuk digunakan:

  • penyakit di mana terdapat pencabulan pengeluaran sputum (bronkitis, bronchiectasis).

Ambrobene adalah baik untuk diminum dengan antibiotik. Oleh kerana ambrobene meningkatkan kandungan agen antibakteria dalam saluran paru-paru.

Ambrobene disyorkan untuk digunakan bersama-sama dengan sejumlah besar cecair (minuman buah-buahan, compotes). Ini akan membantu mengeluarkan dahak dari bronchi. Di samping itu, minuman berlebihan menyumbang kepada penyahtoksikan badan. Ambrobene dilarang digunakan dengan ubat-ubatan yang menyekat pembentukan sputum. Pentadbiran intravena boleh menyebabkan kerengsaan dan sesak nafas.

Ia dihasilkan di Jerman. Harga bermula dari 109 Rubles.

Kesan sampingan:

Erespal

Erespal boleh didapati dalam dua bentuk:

Erespal adalah nama perdagangan dadah. Bahan aktif di dalamnya adalah fenspirid. Ia menghalang kitaran asid arakidik, supaya tiada produk keradangan (sitokin, dsb.) Terbentuk. Ia juga mempunyai kesan menyekat pada alpha-adrenoreceptors. Dalam hubungan ini, rembesan lendir dalam bronkus berkurangan. Ini boleh menjelaskan kesan anti-radangnya.

Bahan aktif Erespal agak pahit. Oleh itu, pelbagai pemanis ditambah kepada Erespal untuk memudahkan kegunaan kanak-kanak. Dadah ini dihasilkan oleh sebuah syarikat Perancis, kerana itu, harga itu tidak murah (bermula pada 250 Rubles). Di farmasi, ia hanya boleh dibeli dengan preskripsi.

Kontraindikasi terhadap penggunaan ubat adalah keimanan, kehamilan dan penyusuan. Kesan dadah semasa mengandung dan penyusuan susu tidak diteliti. Seorang kanak-kanak di bawah usia 14 tahun adalah disyorkan untuk menggunakan sirap dan bukan pil. Juga, penggunaan adalah kontraindikasi pada kanak-kanak sehingga dua tahun dan pesakit diabetes.

Petunjuk untuk digunakan dikaitkan dengan tindakan anti-radang:

  1. rhinopharyngitis,
  2. laringitis
  3. tracheitis,
  4. asma bronkial,
  5. otitis, sinusitis,
  6. penyakit berjangkit yang disertai batuk.

Apa yang lebih baik untuk mengambil Erespal atau Ambrobene?

Ubat-ubatan ini mempunyai kesan pada mekanisme yang berbeza. Erespal mempunyai tindakan anti-radang, dan Ambrobene - mucolytic.

Oleh itu, pilihan untuk menggunakan alat ini bergantung kepada penyakit tertentu. Jika kita perlu memerangi keradangan, maka lebih baik menggunakan Erespal. Sekiranya terdapat pelepasan pelepasan dahak, maka Ambroxol akan membantu. Sebagai contoh, dengan asma bronkial, Erespal boleh digunakan, tetapi Ambrobene tidak ditunjukkan.

Kelebihan Ambrobene adalah pelbagai jenis pelepasan dadah. Kesan sampingan dan kontraindikasi ubat-ubatan ini adalah sama.

Erespal adalah terapi etiotropik, kerana ia mempengaruhi penyebab penyakit. Ambrobene, sebaliknya, menghapuskan gejala, tetapi tidak mengganggu etiologi dan patogenesis penyakit.

Bolehkah saya mengambil Erespal dan Ambrobene pada masa yang sama?

Ambrobene dan Erespal boleh digunakan bersama jika kedua-dua komponen keradangan dan gangguan pelepasan dahak ada. Bahan aktif ubat tidak bertentangan antara satu sama lain dan, apabila berinteraksi, tidak membuat kesan negatif terhadap tubuh manusia. Sebagai contoh, ubat-ubatan ini boleh diambil serentak dengan bronkitis bakteria etiologi.

Ia penting! Apabila batuk muncul, adalah perlu untuk berunding dengan pakar dan menjalani peperiksaan perubatan yang lengkap. Hanya doktor yang dapat membuat keputusan yang kompeten tentang apa yang terbaik untuk diambil: mana-mana dana ini secara berasingan atau rawatan serentak dengan dua ubat. Sekiranya tidak ada peningkatan dalam rawatan yang dipilih, doktor boleh membetulkan rawatan. Ubat-ubatan sendiri boleh mendatangkan bahaya yang serius kepada kesihatan.

Kombinasi ubat yang paling wajar adalah Erespal dan agen antibakteria, atau agen Ambrobene dan antibakteria. Walau bagaimanapun, walaupun anda boleh menggunakan ubat ini bersama-sama, anda perlu berfikir dengan teliti. Dalam masyarakat moden, terdapat trend ke arah polypragmasia (penggunaan secara serentak sejumlah besar ubat-ubatan). Jangan gunakan ubat tanpa sengaja, untuk setiap penerimaan harus menjadi petunjuk dan justifikasi keperluan. Hanya ubat-ubatan akan memberi manfaat, tidak membahayakan.

Apa ubat yang perlu diambil untuk rawatan bronkitis?

Bronkitis adalah penyakit serius yang memerlukan rawatan yang tepat dan tepat pada masanya. Adalah sangat penting untuk mengetahui ubat-ubatan bronkitis yang mana yang paling berkesan, dan mana yang perlu dibuang.

Ubat anti-radang

Peranan utama dalam rawatan bronkitis dimainkan oleh ubat-ubatan anti-radang yang bertujuan untuk mengurangkan kesakitan, menghilangkan demam dan melegakan proses keradangan yang terhasil.

Yang paling popular dalam rawatan bronkitis adalah ubat anti-radang seperti:

  • Paracetamol, yang direka untuk melegakan demam dan sindrom yang menyakitkan. Ia boleh digunakan dalam bentuk tablet dan penggantungan. Dos maksimum setiap hari tidak boleh melebihi 4 gram, dan satu kali - satu gram. Ambil paracetamol tidak disyorkan semasa kehamilan, kerana ia mudah menembusi halangan plasenta.

Paracetamol dilarang sepenuhnya dalam alkoholisme kronik, dan juga dengan kehadiran kepekaan terhadap ubat ini.

  • Prednisolone adalah salah satu ubat anti-radang yang berkesan, yang mempunyai keupayaan untuk melambatkan perkembangan keradangan. Walau bagaimanapun, disebabkan oleh risiko komplikasi dan kesan sampingan yang tinggi, ia harus diambil hanya di bawah pengawasan ketat doktor. Tablet Prednisolone ditetapkan dan dipantau hanya oleh doktor selepas melakukan beberapa ujian. Dos prednison dos harian tidak boleh melebihi 200 mg.
  • Sinupret adalah ubat phyto yang boleh didapati dalam bentuk tablet dan dalam bentuk titisan. Tindakan anti-radang didasarkan pada komponen aktif secara biologi yang termasuk dalam komposisinya. Ia juga mempunyai kesan pemulihan pada membran mukus saluran pernafasan, menyumbang kepada penyingkiran rembesan likat dari badan. Sinupret paling berkesan apabila digabungkan dengan tablet antibakteria.

Dos selaput Sinupret ditetapkan secara individu, tetapi tidak melebihi 6 tablet atau 150 tetes per hari.

  • Erespal adalah pil kesan anti-radang dan anti-bronchoconstrictor (bronchodilator). Ia boleh ditadbir dengan atau tanpa kegagalan pernafasan kronik. Adalah disyorkan untuk meminum Erespal untuk menghalang pertumbuhan bahan yang menjejaskan perkembangan bronkospasm.

Dos harian Erespal tidak boleh melebihi 240 miligram.

Antibiotik

Terapi antibiotik untuk bronkitis ditetapkan untuk orang dewasa hanya dengan kehadiran jangkitan bakteria, disahkan oleh analisis yang sesuai. Dalam semua kes lain dan bentuk penyakit ini tidak perlu minum antibiotik. Untuk menentukan rawatan yang terbaik untuk antibiotik, kajian diperlukan untuk menentukan jenis mikroorganisma patogen yang menyebabkan bronkitis. Untuk rawatan yang paling berkesan boleh dijelaskan pesalah.

Di antara ubat-ubatan yang berkesan yang berkaitan dengan antibiotik, perlu diperhatikan Macropen. Ia berjaya digunakan untuk merawat kanak-kanak dan orang dewasa. Tindakan ubat ini didasarkan pada penghambatan atau pelanggaran sintesis protein di dalam sel-sel bakteria, yang tentunya membawa kepada kematian mereka.

Ciri khas Macropen adalah penampilan jarang berlaku terhadap reaksi alahan dan masalah dengan usus. Dos ubat harus ditetapkan oleh doktor setelah memeriksa tes. Tetapi kadar hariannya tidak boleh melebihi 1.6 gram.

Dadah bronkodilator: apakah itu dan kapan untuk mengambilnya?

Sekiranya semasa bronkitis terdapat masalah patron bronkial, halangan yang disebut, maka perlu minum bronkodilator. Bentuk ubat yang paling berkesan dalam kumpulan ini termasuk penyelesaian untuk digunakan dalam inhaler dan nebulizers, yang membolehkan anda menyampaikan dadah terus ke kawasan yang rosak paru-paru. Bronchodilators menghilangkan bronkospasme, dan juga meningkatkan nada otot bronkial.

Antara nota ubat paling berkesan:

  • Euphyllinum, yang boleh didapati dalam bentuk pil dan memberikan kelonggaran kepada otot-otot bronkus, dan juga bertindak sebagai stimulator pengikat diafragma. Kemasukan aminophylline disertai dengan penambahbaikan otot intercostal dan pernafasan, pengudaraan alveoli yang lebih baik. Ia perlu meminum aminophylline selepas makan 150 miligram 1-3 kali / hari.
  • Ventolin lebih kerap digunakan untuk bronkitis kronik. Disebabkan hakikat bahawa dadah dikeluarkan dalam bentuk inhaler aerosol, ia cepat masuk ke dalam penyakit mental dan melegakan bronkospasme. Ini membawa kepada penurunan rintangan di dalam paru-paru, yang disertai dengan bantuan pernafasan. Ventolin juga menimbulkan rembesan mukus. Kesan selepas penyedutan berlaku selepas lima minit, dan kesan yang paling ketara diperhatikan selepas setengah jam. Dosis ventolin tidak boleh melebihi 200 mcg / hari.
  • Salbutamol adalah aerosol berkesan yang boleh menangkap bronkospasme, serta mengurangkan rintangan paru-paru. Semasa mengambil dadah, peningkatan kapasiti paru-paru diperhatikan. Ia mempunyai kesan positif yang panjang. Dos aerosol ditentukan berdasarkan keperluan individu. Salbutamol juga boleh didapati dalam bentuk pil dan dalam bentuk ini boleh diberikan kepada orang dewasa dan kanak-kanak.

Ubat molekul

Bahagian integral dari rawatan bronkitis adalah ubat mucolytic. Mereka menyumbang kepada pengenceran dan pengambilan sputum, yang mempercepat proses penyembuhan.

Kebanyakan ubat-ubatan seperti:

  • Bromhexine, yang boleh didapati dalam bentuk penyelesaian, sirap dan tablet. Ia tidak hanya mempunyai tindakan mucolytic, tetapi juga expectorant. Minum Bromhexin diperlukan untuk mencairkan rahsia bronkus, yang menyumbang kepada pengeluaran yang pesat. Dos maksimum Bromhexine dalam bentuk tablet tidak boleh melebihi 64 mg / hari, dan dalam bentuk penyedutan - tidak melebihi 16 mg / hari.
  • Ambrobene adalah salah satu ubat mucolytic yang paling berkesan, ubat aktif utama yang adalah Ambroxol. Ia mempunyai sekretoliticheskim, expectorant dan tindakan sekhotomotornym. Kesan mengambil Ambrobene berlaku setengah jam selepas mengambil, dan tempohnya adalah 6 hingga 12 jam. Ia tidak disyorkan untuk meminum Ambrobene bersama-sama dengan ubat-ubatan antitussive, kerana ini boleh mencetuskan kemerosotan dahak.

Kesan terapeutik yang paling besar dari Ambrobene ditunjukkan dalam kes pengambilan cairan yang banyak ke dalam badan, jadi pengambilannya harus diiringi dengan banyak minum.

Dos ubat ini ditetapkan berdasarkan ciri-ciri peribadi, tetapi ia tidak boleh melebihi 120 mg / hari.

  • Lasolvan. Ia berdasarkan ambroxol dan mempunyai watak mucolytic yang ketara. Dadah itu dengan sempurna merangsang pengangkutan lendir, yang dengan ketara meningkatkan pelepasan dahak dan memudahkan batuk. Ia tidak disyorkan untuk mengambil Lasolvan bersama-sama dengan tablet antitussive, kerana ini akan menjadikan sukar untuk mengeluarkan sputum. Anda boleh minum 3 kali sehari, 1 tablet, atau, untuk kesan yang lebih ketara, 2 kali sehari, 2 tablet.
  • ACC adalah ubat mucolytik berkesan yang berkesan digunakan walaupun dalam bronkitis kronik dan purulen. Komposisi ACC menyumbang untuk mengurangkan kelikatan kuman, yang menyumbang kepada pengeluaran pesatnya. Adalah disyorkan untuk minum ACC selepas makan, dan juga sebaiknya minum banyak cecair yang meningkatkan kesan dadah. Ubat tidak boleh diambil bersamaan dengan ubat antitussive. Dos yang ditetapkan oleh ACC secara individu atau bergantung kepada pengubahsuaian ubat ini.

Terapi tambahan

Untuk peringkat awal bronkitis dicirikan oleh batuk yang kering, mencekik, yang tidak berbeza dalam produktiviti, tetapi sangat melemahkan pesakit. Untuk mengurangkan keadaan ini, disarankan untuk minum ubat antitussive. Perlu diberi penekanan bahawa penggunaan ubat-ubatan tersebut hanya diperlukan semasa batuk kering. Apabila batuk basah muncul, anda harus segera berhenti meminum antitussives, kerana ia akan menimbulkan dahak yang tidak stabil.

Salah satu ubat antitussive yang popular adalah Sinekod, yang tidak ada kaitan dengan alkaloid opium. Apabila ia diambil, kesan langsung dadah di pusat batuk diperhatikan. Sinekod perlu dimakan sebelum makan, dosisnya adalah 25 tetes empat kali sehari.

Untuk rawatan bronkitis dengan halangan yang disebutkan atau bentuk alergi, antihistamin digunakan.

Mereka digunakan untuk menghalang proses keradangan, menyekat histamin, yang boleh menyebabkan kekejangan otot dan gangguan peredaran darah. Juga, antihistamin mempunyai kesan anti-edema yang jelas. Sehingga kini, terdapat beberapa generasi antihistamin. Obat-obatan generasi ke-3 dan ke-4 dianggap selamat untuk kesihatan, kerana ia menyebabkan sekurang-kurangnya kesan sampingan. Minum antihistamin yang ditetapkan dalam kehadiran batuk kering. Mereka boleh diambil dalam bentuk tablet, dropper atau semburan.

Apabila melakukan terapi dengan bantuan ubat ubat, tubuh juga dicuci dengan kalsium. Suntikan glukonat kalsium boleh digunakan untuk menambah unsur penting ini. Ia juga mempunyai kesan positif terhadap pengecutan otot licin, penghantaran impuls saraf. Antara tindakan glukonat kalsium adalah penurunan kebolehtelapan vaskular, yang penting untuk menghapuskan reaksi alahan. Kalsium glukonat digunakan secara aktif dalam rawatan penyakit keradangan dan terutama sekali dalam kes bronkitis.

Mana-mana ubat perlu diambil hanya seperti yang diarahkan oleh doktor yang hadir.

Ia adalah orang yang akan memilih dos yang diperlukan dan menetapkan rejimen rawatan. Jangan lupa bahawa vitamin berguna untuk bronkitis, dan juga untuk selesema yang lain. Mereka akan membantu memulihkan jumlah unsur dan mineral yang diperlukan dalam tubuh pesakit.

Pengarang: doktor penyakit berjangkit, Memeshev Shaban Yusufovich